KapelaMoravské Slovácko patří beze sporu k nejvýznamnějším folklorním oblastem naší vlasti. Z bohatého folkloru zde čerpá mnoho dechových hudeb. Přes lidovou píseň se pak dostávají i k jiným hudebním pramenům. Mezi nejúspěšnější patří podlužácká kapela ŠOHAJKA z Dolních Bojanovic u Hodonína, která vnikla z podnětu Vojtěcha Ducháčka, absolventa brněnské konzervatoře v roce 1982. Ten Šohajku vede jako kapelník od samého začátku, až doposud. U zrodu stál také učitel hudby Mgr. Karel Bohun a podporu kapela získala také u vedení obce. Jméno pro Šohajku vymyslel bojanovský lidový spisovatel a básník Fanyn Krša. Za poměrně krátkou dobu své existence si hudba získala značnou popularitu u příznivců tohoto žánru. Přispěla k tomu mnohá úspěšná vystoupení na festivalech a přehlídkách jako např. Kmochův Kolín, festival dech. hudeb v Ratíškovicích, Hluku, národopisné slavnosti ve Strážnici, Tvrdonicích a jinde. Šohajka se zúčastnila také řady zahraničních vystoupení v Rakousku, Německu, Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Španělsku, Francii, Dánsku, Švýcarsku, Itálii, Švédsku, Belgii a Holandsku, kam zajíždí snad nejraději.Úspěchy

Nesporně největšího úspěchu a odborného ocenění však kapela dosáhla v roce 1987, kdy po pětiletém působení stanula v Českých Budějovicích jako první hudba z Podluží na stupni vítězů ústředního kola soutěže "Zlatá křídlovka". Se získaným titulem "Vítěz zlaté křídlovky" se tak Šohajka zařadila mezi nejlepší hudby v České republice. V této době spolupracovala kapela s brněnským hudebním skladatelem a dirigentem Milošem Machkem. V jejím repertoáru vedle skladeb místních a krajových autorů jsou zařazeny i skladby dechové klasiky, nechybějí ani hudební díla soudobých autorů, či úpravy populárních tanečních skladeb. Nedílnou součástí Šohajky jsou zpěváci Jožina Ducháčková, Renata Jedličková a Vojta Ducháček, kteří zejména působivým přednesem lidových písní přibližují posluchačům krásu folklorního odkazu svého regionu. Šohajka spolupracuje řadu let s Českou televizí, televizí Šlágr, rozhlasovými stanicemi, natáčí na CD, audiokazety, videokazety a DVD. Vystupuje i v komponovaných pořadech.

Již více než pětatřicetiletou tradici mají vánoční koncerty Šohajky, převážně však kapela hraje k tanci a poslechu. Za třicet pět let činnosti nahrála Šohajka u hudebního vydavatelství Edit a Fermata 14 samostatných CD a na dalších minimálně 10-ti CD se svými písničkami podílí. TV Šlágr natočil s kapelou 6 DVD.


Za píseň "Slyšíš, jak zvoní" obdržela kapela a její sólistka Jožina Ducháčková od hudebního vydavatelství Edit Zlatou a později Platinovou desku. V anketě časopisu Dechovka "Zpěvačka roku 1998" získala Jožina 1. místo. V soutěžích televize Šlágr obsazuje kapela pravidelně přední místa a v žánrové oblasti Lidová a dechová hudba byla Šohajka nominována na cenu České Gramy 1996. V ročníku 1998-1999 se Šohajka stala nejúspěšnější kapelou dechovkové hitparády Českého rozhlasu Praha. V poslední době získává kapela a její sólisté stále větší popularitu, za což vděčí vám, divákům a posluchačům.